Hesap Bilgilerinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Giriş

E-Mail Adresinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Gönder

ŞEHİR'deki ÖRÜMCEK AĞI-4

Yazar by yaşlı kurt / Takipçiler 42
12.11.2020
 1
Şehirdeki Örümcek Ağı-4

Organize suç örgütleri,kendi adamlarını korumak için spor kulüplerinde yönetici yaparak kutsallaştırıp taraftar yapıları tarafından korunmalarını güvende olmalarını sağlıyorlardı. Başka bürokratik kuruluşlara yönetici yaparak onlar aracılığı ile kurumların içine sızıyorlardı. 1960'larda kamyoncular sendikası üzerinde yoğunlaşan organize suç örgütlerinin faaliyetleri uzun süre FBI tarafından anlaşılamamıştı. Fakat şüpheli kazalar taşınan kargoların özellikleri sendikanın insan gücü incelendiğinde bir şeylerin yanlış olduğu ortadaydı fakat ne olup bittiği hakkında kimsenin bir fikri yoktu.

Organize suç sadece sendikalarda örgütlenmemişti aynı zamanda fabrikalarda da örgüleniyordu hatta kiliselere yüklü bağışlar bile yapılıyordu böylece organizasyonları hakkında iyi şeyler söyleyecek taraftarlarını sokaklara salmış oluyorlardı. FBI uzun vadeli planlamalar yapma yoluna gitti ve üniversitelerden destek istedi. Kamuoyunda Riko kanunu olarak bilinen parayı takip et kim bulaştıysa hepsini aynı suçtan yargıla yöntemi geliştirildi. Yani FBI maliyecileri organize suç örgütleri ile ilişkisi olduğundan şüphelenilen herkesin mali kayıtlarını inceleyeceklerdi ve para aklama izine rastlanırsa birbiri ilişkisi  olan herkes ifadeye çağrılacaktı içlerinden biri suçlanabilirse diğerleri de aynı suçtan ve organize suç örgütünün parçası olmaktan suçlanabilecekti.

Riko yasası her şeyi değiştirdi artık organize suç dünyası tedirgindi çünkü ilk yenilgilerini almışlardı onlarca örgüt yöneticisi tutuklanmıştı. Bu FBI'ın en somut başarısıydı. FBI aylarca süren takiplerde suç örgütlerinin muazzam çalışma yöntemlerini deşifre etmişti. Bürokrasi, spor, sivil toplum kuruluşları, inşaatlar, nakliyecilik kısacası toplumun kan pompalarını ellerinde tutuyorlardı üstelik sahip oldukları maddi güç ile güç ve çözüm satın alıyorlardı. Satın alamadıkları mevkilere bir şekilde kendi adamlarını getiriyorlardı. Organize suç örgütlerinin çökertilmesinde FBI kadar basının cesareti de söz konusuydu. Çünkü bir gazeteci peşinize takıldığında onu alt etmenin bir yolunu bulsanız bir kaçı peşinize takılıyordu ve gazetecilerin arkasındaki basın kuruluşları Dünya'daki bütün herşey ile bağlantılıydı. Yazacaklarından çok yazmadıkları korkutuyordu.

Basın eğer yazmıyorsa sessiz ise bu doğasına aykırı bir şeydi mutlaka bir yerlerden bir yerlere bilgiler uçuyordu ve suç örgütleri bundan haberdar olamıyorlardı işte bu düşünce suç örgütlerini kendi medyasını oluşturma fikrine yöneltti. Ama onları okuyanlar zaten kendi taraftarları olacaktı ve bütün okuyucular potansiyel suçlular olarak fişlenebilirdi. Örgütler medya'dan uzak durdular en azından yüzeyde görünmüyorlardı. Kısa zamanda medyanın kendilerinden daha da karanlık bir yüzü olduğunu keşfettiler gazetecilerin istihbarat örgütlerinin adamları olabileceği düşüncesi organize suç örgütlerinin medya'dan uzaklaşmasının ana sebebiydi. 

Los Angeles artık FBI'ın oyun alanıydı elbette ki FBI her başarı elde ettiğinde organize suç örgütleri de kendilerini geliştiriyorlardı ama bir gazeteciye, polis veya FBI ajanına değmeden yaşamlarını sürdürmeleri gerektiğini de kısa zamanda öğrenmişlerdi. Artık bir gazeteci gördüklerinde o mekana girmiyorlar aynı kaldırımlarda yürümüyorlardı. Los Angeles organize suç dünyasında bir cümle türemişti "gazeteler yazıyorlarsa kötü ama yazmıyorlarsa daha kötü çünkü birileri ile kahve içiyorlardır" bu cümlenin açılımı şuydu gazeteler hakkımızda yazıyorlarsa bizim açımızdan kötü ama  en azından hakkımızda ne bildiklerini alenileştirmiş oluyorlar bizim hakkımızda bildiklerini gazetelerden örenebiliyoruz oysa yazmadıklarında hakkımızda ne bildiklerini yada hangimizin polisin yada FBI'ın hedefinde olacağını bilmiyoruz ve hakkımızdaki bildiklerini yazmak yerine bir ajan ile kahve içerken hakkımızda konuşuyor olabilirler ve biz bundan habersiz kalmış oluruz.

Organize suç ile FBI arasındaki savaş hiç bir zaman bitmedi ama günümüzde FBI karşısında bir suç örgütünün ömrü eskiye nazaran çok daha kısa olmaktadır. Bir kaç yıl için FBI dan kaçabilirler ama eninde sonunda yakayı ele verirler ve bir daha gün yüzü göremeyecekleri ağır şartlarda mahkum edilirler..


yorumlar
64x64

Yönetici Cassandra

04.12.2020
MERHABA Hoşgeldiniz ! Henüz kimse yorum yapmadı ilk yorumu siz yapmak istermisiniz?
Yorum yapabilirsiniz!
Özet:*
Kalan Karakter :
Gönder

Comment Side Created by Aramis
unicef