Hesap Bilgilerinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Giriş

E-Mail Adresinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Gönder
duzceinfo.org yükleniyor....
this is AndromedaSOFT ©

DASSAULT RAFALE MÜTHİŞ BİR SAVAŞ MAKİNESİ

Yazar by Ghost RIDER / Takipçiler 32
30.12.2020
 1
DASSAULT RAFALE MÜTHİŞ BİR SAVAŞ MAKİNESİ

Dassault Rafale Fransız uçak sanayisinin geldiği yer hakkında bütün havacılık gönüllülerine bir fikir verecektir. Bu eşsiz uçağı burada tanıtmak mümkün değil hakkında söylenecek çok şey var. Fakat bir kaç özelliği ölümcül. Örneğin bir Rafale aynı zamanda başka bir Rafale uçağına yakıt ikmali yapabilmektedir. Savaş uçakları bu güne kadar üç ana görev yerine getirmekteydiler, keşif, bombardıman ve avcı uçakları olarak kullanılıyorlardı. Rafale yakıt ikmali görevi yapabileme yeteneği ile bu üç ana görevi dörde çıkarmış oldu.

Rafale'nin geniş delta tipi kanat yapısı ona dar manevra yeteneği kazandırmaktadır. Özellikle it dalaşlarında üstünlük sağlamaktadır. Takip eden uçağa karşı geniş delta kanatların verdiği kısa zamanda dar alanda manevra yapabilme yeteneği ile üsütnlük sağlayabilmesi hava sahalarında yaşanan it dalaşlarında puan kazandıracak bir yetenektir. Rafale dağlık araziye sahip ülkelerin alçak istifa hava manevralarında özellikle etkili olabilecek bir uçaktır.

Yeni jenerasyon savaş uçaklarının hayalet özelliklere sahip olması iyi bir şeydir fakat Rafale'de dünya'nın genelinde olduğu gibi hayalet özelliği yoktur. Aslında hayalet uçak özelliği taktik operasyonlar yapabilen ülkeler açısından gerekli olabilir. Bütün uçakların hayalet özellikte olmaları gerekmez. Ayrıca ne kadar süreyle hayalet kalabilecekleri de ayrı bir detay. Radar teknolojilerinin gelişimine bakılırsa ikinci ve üçüncü dünya ülkelerine karşı etkili bir özellik olan hayalet uçaklar birinci dünya ülkelerine karşı pek kullanışlı değiller. Çünkü güçlü ülkelerin hava sahalarına gizlice girip çıkmaya kalkarsanız eninde sonunda bunu anlarlar ve yaptırımları çok ağır olur. Buna U-2 uçaklarındna dolayı Türkiye,Rusya ve Amerika arasında yaşanan krizi örnek gösterebiliriz.

Özetle Rafale uçakları hayalet uçaklardan daha çok etkin kullanıma sahipler.


yorumlar
64x64

Yönetici Cassandra

15.01.2021
MERHABA Hoşgeldiniz ! Henüz kimse yorum yapmadı ilk yorumu siz yapmak istermisiniz?
Yorum yapabilirsiniz!
Özet:*
Kalan Karakter :
Gönder

Comment Side Created by Aramis
unicef