Hesap Bilgilerinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Giriş

E-Mail Adresinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Gönder
duzceinfo.org yükleniyor....
this is AndromedaSOFT ©

ALIŞVERİŞTE DİJİTAL ÖDEME OLURSA ALIŞVERİŞ ANINDA VERGİ TAHSİLATI YAPILABİLİR

Yazar by Murat SOYLUOGLU / Takipçiler 26
5.01.2021
 1
ALIŞVERİŞTE DİJİTAL ÖDEME OLURSA ALIŞVERİŞ ANINDA VERGİ TAHSİLATI YAPILABİLİR

Alış verişlerde nakit yerine dijital ödeme yani banka kartı ile ödeme zorunlu hale gelirse vergi toplama peşin hale gelir. Parekende esnafı için dijital ödeme demek sattığı sakızın vergisini alış veriş anında ödemesi demektir. Yıl sonunu beklemeden devlet vergisini alış veriş anında tahsil edebilir. Devletin para kanalı sürekli akış halinde tutulmuş olur dakikalık tahsilatlar ile vergi kasasındaki birikim anında sisteme alınabilir.

Parekende alış verişlerde, bakkal, market,pazaryerinden, ayakkabıcı, manifaturacı, tekel bayi, akar yakıt hatta kahvehane, çay ocağı, lokanta, berber vs. kısacası elden ele ödeme geçerli olan her yerde dijital ödeme zorunlu olursa vergi denetimi ve verginin tahsili anlık yapılabilir. Parekende'deki vergi kaybı çok büyük orandadır. Tahsilatı'da uzun vadelerdedir. Oysa dijital ödeme zorunlu olursa alış veriş anında vergi kesintisi yapılabilmektedir.

Okur yazar olmayanlar için güvenlidir çünkü ödeme gününden sonra bir daha yüzünü göremeyeceğiniz gezgin göçebe satıcılar veya parekende esnafı artık ödeme sonrasında da muhattabınız olacak. Ödemeler daha sonra incelenebilecek ve itiraaz edilebilir hale gelecek. En önemlisi sistem artık, herkesin kazandığı harcadığı hakkında daha elle tutulur gerçek verilere sahip olacak. Devlet ne kadar kaliteli verilere sahip olur ise o kadar iyi işler.

NOT: Dijital ödemeden kast edilen her bireye bankamatik kartı verilmesidir. Kredi kartı, bitcoin yada kurumların kendi kartları ile bir karmaşa yaratmak değildir. Her birey bir kalıcı banka hesabına sahip olmalıdır ve sadece o hesabı ile çalışmalıdır. Kendi hesabına ait banka kartı ile alış veriş yapmalıdır. Başka kartlar getirmek karmaşaya neden olur ömür boyu tek ve tek işlevli bir kart olmalı ki çocuklar yaşlılar okur yazar olmayanlar yabancılar kolayca kullanabilmeli. Para çekme işlevi olmayan sadece alış veriş yapmaya yarayan tek renkli tek işlevli tek bir kart olmalı. Diğer kartlar aynen işlevlerine devam edebilirler burada onlardan değil kendine özgü tek bir işe yarayan ülkenin her yanında geçerli sadece alış veriş yapabilen bir karttan bahsetmekteyiz. Otobüse de bu kartla binmeli ekmeğini,sakızını da bu kart ile alabilmeli. Fakat kartın aidatı kesintisi filan olmamalı kartan karta aktarım para çekimi başkası adına ödeme yapamamalı kendi cüzdan hesabı olmalı.


yorumlar
64x64

Yönetici Cassandra

15.01.2021
MERHABA Hoşgeldiniz ! Henüz kimse yorum yapmadı ilk yorumu siz yapmak istermisiniz?
Yorum yapabilirsiniz!
Özet:*
Kalan Karakter :
Gönder

Comment Side Created by Aramis
unicef