Hesap Bilgilerinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Giriş

E-Mail Adresinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Gönder
duzceinfo.org yükleniyor....
this is AndromedaSOFT ©

SPOR KULÜPLERİ ŞEHRİN KAYNAKLARINI MI TÜKETİYOR?

Yazar by yaşlı kurt / Takipçiler 89
12.10.2020
 1
SPOR KULÜPLERİ ŞEHRİN KAYNAKLARINI MI TÜKETİYOR?

NOT: Bu yazımızın kapsamı istanbul şehridir.

Bir spor kulübü gelirini sponsorlardan ve seyirci desteğinden elde eder. Ayrıca kendi gönüllülerinin bağışlarından da gelir elde eder. Eğer bir spor kulübü hangisi olursa olsun ister futbol ister basketbol isterse araba yarışı veya boks olsun bu gelirlerin haricinde bir gelirleri olmaz. Eğer kendisine ait bir tesis veya mülk varsa oradan kira alabilir kendine lisanslı ürünlerden katkı payı alabilir. Bir spor kulübü geliri oranında gelişir doğal olanı da budur. Fakat spor kulüpleri şehrin kaynaklarını tüketen bir kuruma dönüşürler ise o zaman bazı siyasi odaklar veya güç sahipleri şehirdeki öğrencilerin alacağı bursu, fakir halkın destek fonlarını spor kulüplerine aktarma yarışına girişebilirler. Bu bakımdan en çok futbol kulüpleri çevresinde aktiviteler görülmektedir.

Eğer bir spor kulübüne yukarıda saydığım organik yöntemlerden hariç bir gelir aktarılır ise o zaman kulüp spor dışından birilerinin desteğini alıyor demektir ki bu destek spor amaçlı olmayabilir bütün dünya için yukarıda saydıklarım aynen geçerlidir. 

Bir spor kulübü organik gelirleri ile çapını genişletir veya daraltır bu gösterge spor kulübünün halkta bir karşılığı varsa gelişmesi yok ise yerinde sayması anlamına gelmektedir. Bu aynı zamanda bölgenin diğer spor kulüplerinin de yaşamasına izin veren bir spor doğası olayıdır. Eğer organik olmayan bir destekçiden elde edilen gelirler ile bir spor kulübü yükselişe geçerse diğer spor kulüplerine karşı kasten manipüle edildiği buradan anlaşılır. Yani diğer spor kulüplerinden üstün olmasını sağlayacak onları ezecek güce kavuşması için spor dışı bir destek almış muhtemelen güç odaklarının hizmetine girmiş demektir.

Güç odaklarının hizmetindeki bir spor kulübünün işlevi nedir? diye soracak olursak öncelikle spor kulüpleri şehirlerin ve ülkelerin en büyük organize sivil toplum gücünü meydana getirmektedir. Bu gücün idarecileri hem protokol hem de ikna gücü elde ederler. Yani resmi organizasyonlarda temsil edilirler ve hükumetler ile halk arasındaki en büyük sivil tolum örgütünün liderleri konumunda olurlar.


yorumlar
64x64

Yönetici Cassandra

15.01.2021
MERHABA Hoşgeldiniz ! Henüz kimse yorum yapmadı ilk yorumu siz yapmak istermisiniz?
Yorum yapabilirsiniz!
Özet:*
Kalan Karakter :
Gönder

Comment Side Created by Aramis
unicef