Hesap Bilgilerinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Giriş

E-Mail Adresinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Gönder
duzceinfo.org yükleniyor....
this is AndromedaSOFT ©

TİYATRO'ya KÜFÜRÜ KİM SOKTU

Yazar by Murat SOYLUOGLU / Takipçiler 27
1.01.2021
 1
TİYATRO'ya KÜFÜRÜ KİM SOKTU

Tiyatro son derece yüksek kültür düzeyinde bir sanat gösterisi olması sebebi ile izleyicisi de tarih boyu daima özel kalmıştır. Tiyatro izleyisini özel yapan şey, izleyici ile sahne arasında kurulan sessiz empatide gizlidir. Tiyatro yapmak için iyi bir oyuncu olmak gerekmez ama tiyatro oyunu saygıya dayalı olmak zorundadır. Saygı ve nezaket çerçevesinde iyi ile kötü, acı ile tatlı, güzel ile çirkin, karanlık ile aydınlık temalı gösteriler sergilenir izleyicinin ilgisinin çekilmesime beğendirilmesine çalışılır. 

Son yıllarda Tiyatro'ya küfür sokuldu ve oyunlarda küfür argo duymaya başladık. Şahsen terk ederim izlemem. Ama izlyen ve küfür argo geçen kısımları alkışlayan bir kitle de var. Alkış alan küfür ve argo içerikleri vurgulu dile getirmek de ayrı bir ayıp. Sanatda küfür ifade eksikliğinin belirtisidir. İfade edemediğinde kelime dağarcığı tükendiğinde yada izleyicinin ilgisini çekemeyecek bir senaryo ise argo ve küfür ile izleyicinin ilgisini çekme yöntemi geliştirildi. Oysa izleyicinin ilgisini çekme hedefi ile tiyatro yapılmaz.İzleyici eğlendinde yeniden gelir fikri ile yapılan tiyatro gösterileri para kazanma amaçlıdır yinede içeriğinde küfür barındırmamalıdır.

Sanatçı, küfür etmez ederse sanatçı kaftanını giymiş bir küfürbaz olur. Sanatçılığın ilk kaidesi nezaket ve saygıdır. Bu iki erdemi barındırmayan insanlar sanatçı olamazlar. Para kazanmak adına kendi doğasına uygun kalabalıkları etkileyebilen düşükler sanatçı değillerdir. Sanat ve sanatçının tarifi başkadır. Sanatçı olmak yüksek karakter sahibi olmayı gerektirir. Asla küfüre saygısızlığa argoya prim vermez. 

Umarım tiyatro sanatçısı ile ağzı bozuk laf işçisini birbirinden ayıran ve bahsettiğim seviyesizliye prim vermeyen bir izleyici kitlesi oluşturabiliriz.


yorumlar
64x64

Yönetici Cassandra

15.01.2021
MERHABA Hoşgeldiniz ! Henüz kimse yorum yapmadı ilk yorumu siz yapmak istermisiniz?
Yorum yapabilirsiniz!
Özet:*
Kalan Karakter :
Gönder

Comment Side Created by Aramis
unicef