Hesap Bilgilerinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Giriş

E-Mail Adresinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Gönder
duzceinfo.org yükleniyor....
this is AndromedaSOFT ©

KAVUK DEVRİNDE RASİM ÖZTEKİN'in DUYGUSAL DAVRANDIĞINI DÜŞÜNÜYORUM

Yazar by Murat SOYLUOGLU / Takipçiler 314
8.03.2021
 1
KAVUK DEVRİNDE RASİM ÖZTEKİN'in DUYGUSAL DAVRANDIĞINI DÜŞÜNÜYORUM

İsmail Dümbüllü'nün kavuğu olarak bilinen aslen Dümbüllü'nün hocası Kel Hasan Efendi'ye ait olan kavuğun Rasim Öztekin tarafından Şevket Çoruh'a devredilmesinde Rasim Öztekin'in duygusal davrandığını hak ettiğini düşündüğüne verdiğini sanıyorum. Kel Hasan Efendi'ye ait Kavuk ve Fes olarak iki ayrı sanatsal figürün devri bir ritüele malesef dönüşemedi rutin olarak kaldı. 

Kavuk ve Fes iki farklı kişiye yada aynı kişiye devredilebiliyor. Fakat bunca zaman geçince ve birden fazla kişiden kişiye devredilince bir ritüele dönüşmesini beklersiniz oysa devir teslim işlemi rutin olarak kalmıştır. Ritüeller zaman içinde bazı kurallar sayesinde meydana gelirler rutinler ise sonuca odaklı bir işleyiştir. Süregeldiği gibi yaparsanız rutin olur kurallar ile bezerseniz ritüel haline gelir kendine ait doğası oluşur. 

Eğer bir ritüele dönüştürülebilmiş olsaydı kavuk ve fes devir teslimlerinde bir otorite olurdu değerlendirme jürisi olurdu. Ayinsel bir devir teslim töreni olurdu. Oysa ben bunu filan kişiye devrediyorum şeklinde rutinin beyanı şeklinde bir tören görmekteyiz. Bir toplumu,bir olayı,idolleştiren ritüellerdir kalıcılık geleneksellik bu şekilde meydana gelir. 

Bence hem fes hemde kavuk devir tesliminin zaman içinde geliştirilmiş bir komitesi olmalıydı. Bunu tiyatronun gönüllüleri yapabilirdiler yapmadılar basit usülde kalındı. Yinede kavuk ve fesin devam edegelmesini sağlayanlara emeği geçenlere teşekkür ederim var olsunlar.

NOT: bu konudaki öncel yazımı da okumanızı rica ederim. http://www.duzceinfo.org/writer/medyadetay.aspx?pageid=5&medyaid=40


yorumlar
64x64

Yönetici Cassandra

09.12.2021
MERHABA Hoşgeldiniz ! Henüz kimse yorum yapmadı ilk yorumu siz yapmak istermisiniz?
Yorum yapabilirsiniz!
Özet:*
Kalan Karakter :
Gönder

Comment Side Created by Aramis
unicef