Hesap Bilgilerinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Giriş

E-Mail Adresinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Gönder

RUSYA İÇİN TEHLİKE KAPIDA MI? 44.üncü PARALEL'de NELER OLUYOR

Yazar by Murat SOYLUOGLU / Takipçiler 104
25.08.2020
 1
RUSYA İÇİN TEHLİKE KAPIDA MI? 44.üncü PARALEL'de NELER OLUYOR

Rusya çevresindeki komşularını, kendi toprağı gibi savunmayı bir politika haline getirmiş bir ülke. Komşu ülkelerini ele geçiren ve yerleşen bir gücü kendi sınırlarının hemen önünde konuşlanmış potansiyel tehdit olarak görüyor. Bu sebeple bana dokunmayan yılan bin yaşasın politikası yerine komşuma dokunan bana da dokunur şeklinde bir savunma anlayışına sahip olduğu için savunmasını kendi sınırlarından değil komşularının uzak sınırından itibaren planlıyor.

Son zamanlarda savunma planlamalarını biraz daha geliştirdi. Örneğin Venezuela, Kanada, Libya gibi son derece uzak ve geniş sahaları hem gözetliyor hemde taktik diplomasi yürütüyor bazen savaş uçakları karşı karşıya geliyorlar. Venezuela Rusya için neden önemli dersek bu konu karmaşık olmakla birlikte bir kaç başlığın bilinmesinde yarar var. 

VENEZUELA, konum itibari ile hem Güney hemde Kuzey Amerika için çok stratejik bir coğrafi konumda bulunuyor. Amerika'yı tehdit edecek kadar yaklaşmak isteyen bir askeri güç Venezuela'da üslenmek isteyecektir. Amerika bunu uzun yıllardır biliyor ve Arka kapısının açılmasını aralanmasını istemiyor. Kolombiya, Venezuela ile Asya ve Afrika ülkeleri arasında yapılan her dostluk gösterisinden rahatsızlık duymasının asıl sebebi bu. Bahçeme yerleşip oradan çiti geçmeyi planlıyorlar şeklinde düşünüyor. Rusya, Venezuela ile yakın ilişki kurmak geliştirmek ve köklü askeri ve ticari ilişkiler hedefliyor.

Asıl konumuza dönersek; Rusya'nın, Suriye savaşına dahil olması ve Suriye'yi savunarak batı devletlerinin istediklerini tam olarak yapmalarına engel olmasının hemen ardından Libya'daki hükumet karşıtı güçlere destek vermesi ve bu desteklerin gelişmiş silah sistemleri olması, askeri diplomasisini ve dış politikasını eskisinden daha da geliştirmiş olduğunu gören Avrupa kendini güvende hissetmedi. Amerika ise Asya ve Afrika planlamalarına, Rusya'nın müdahalesinin söz konusu olacağını gördü. Rusya'nın Asya ve Afrika'daki olaylara kayıtsız kalmadığı olaylara derinlemesine girdiği görülünce Amerika tedirgin oldu.

Son bir kaç yıl içinde görüldü ki Rusya sadece kendi topraklarında ve komşu ülkeleri kapsayan savunma politikalarını geliştirmemiş, Güney,Orta Amerika, Afrika, Akdeniz, Asya ülkelerindeki olayları da bir mesele olarak görerek dahil olabilir duruma gelmiş. Eskiden de dahil olurdu hiç bir zaman Dünya'daki olaylara kayıtsız kalmıyordu elbette ama Rusya'nın hem Avrupa' yı hemde Amerika' yı doğrudan saldırgan düşmanlar olarak niteleyerek askeri güç kullanma seçeneğini hemen devreye almıyordu. Son yıllarda eli hep tetikte olarak diplomasi yürütüyor olması tedirginliğe sebep oldu.

Geldiğimiz noktada yani Suriye ve son orta doğu olayları, Venezuela meselesi,iran, Yemen,Libya olaylarına şu anki Türkiye,Yunanistan Fransa arasındaki restleşmelerine bütün olarak bakarsak Avrupa ve Amerika'nın Rusya'yı çevreleyen bir aktivite bulutu içine girmek üzere oldukları söylenebilir.Rusya'nın Gürcistan'ı bombalaması, Ukrayna'ya girmesi, Belarus'ta çıkan protesto olaylarını da göz önüne alırsak Rusya üzerine bir şeylerin geldiğini görüyor olmalı ki askeri aktivitelerini arttırıp diplomatik hamlelerini sıklaştırdı.

Bölgemizin,soğuk savaşın modern bir versiyonu içinde olduğunu söylemek yanlış olmaz. Elbetteki sıcak savaşın eşiğinde olduğumuz da aşikar. Fakat bu eşiği geçmemek için soğuk savaş cereyan etmektedir. Soğuk savaşı bu manada ele alırsak gerçek bir savaşa tutuşmak istemeyen devletlerin aralarındaki meseleleri profesyonel çözümler üreterek çözme yolu diyebiliriz.


yorumlar
64x64

Yönetici Cassandra

23.10.2020
MERHABA Hoşgeldiniz ! Henüz kimse yorum yapmadı ilk yorumu siz yapmak istermisiniz?
Yorum yapabilirsiniz!
Özet:*
Kalan Karakter :
Gönder

Comment Side Created by Aramis
unicef