Hesap Bilgilerinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Giriş

E-Mail Adresinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Gönder
duzceinfo.org yükleniyor....
this is AndromedaSOFT ©

SÜPER GÜÇLER DÜNYAYI PARSELLERKEN: Ticari Olanaklar Artık Enerji Kaynaklarından Daha Önemli

Yazar by Murat SOYLUOGLU / Takipçiler 176
9.09.2020
 1
SÜPER GÜÇLER DÜNYAYI PARSELLERKEN: Ticari Olanaklar Artık Enerji Kaynaklarından Daha Önemli

Süper güç sahibi ülkeler sadece silah gücüne sahip değiller diplomatik güce de sahipler. Etki alanlarına kattıkları ülkelerin hem iç işlerine hem dış işlerine müdahil oluyorlar onları yönlendirip kimi zaman doğrudan yönetiyorlar. Süper güçler kendi yörüngelerine daha çok ülkeyi almak için aralarında kıyasıya mücadele ediyorlar. Süper güç sahibi ülkelerin alt liglerinde de durum aynı. Onlarda kendilerine yörünge belirlemiş haldeler kendilerinden zayıf olanları çekmeye çalışıyorlar. Dünya'nın siyasi evreninde artık özgür ülke tanımı değişmek üzere. Hangi süper gücün yörüngesindeyseniz onun sağladığı kadar özgür olabileceğiniz bir zaman dilimine giriyoruz.

Amerika, Rusya, Çin gibi süper güçlerin yanı sıra Avrupa gibi çoklu devletlerin meydana getirdiği alt güçlerde var. Fransa, İngiltere, Almanya gibi devletler de kendi yörüngelerine eleman toplama gayretindeler. Ticari güç silah gücünden daha fazla ikna kabiliyeti ve yıkım yapar duruma gelmiş durumda. Süper güçler birbirlerini silahla alt liglerdeki ülkeleri ticari olanaklarıyla ikna etme yöntemlerine daha sık başvuruyorlar.

Güney ve Orta Amerika, Avustralya ülkelerinin kaderleri ise kendi içlerinden çıkacak bir lider ülkeye çevresinde toplanmaya bağlı gibi görünebilir fakat o lider ülke henüz ortaya çıkmadığı gibi çıksa bile uzun bir süre Amerika'nın arka bahçesinden dışarı adım atamayacak olduğu aşikar. Süper güçlerin politikalarına karşı çıkarak kendi başlarına buyruk olmalarının da pek mümkün olmayacağı yüksek ihtimal.

Kanada, Güney Afrika, Suudi Arabistan, İsrail gibi ülkeler ise önce pozisyonlarını korumak daha sonra çevrelerine elemanlar toplamak bölgesel birlik oluşturmak stratejisini yürütüyorlar. Fakat hepsinin süper güçler ile sağlam diplomatik ve askeri bağlantıları var. Bu bağlarını korumadan birey olarak yollarına devam edemeyeceklerini görüyorlar bağlarını koruyacaklardır ve herkesle iyi geçin gerekmedikçe kavga etme edeceksen yalnız olma stratejileri ile bölgesel birliktelikler kuracaklardır. Kısacası Ortadoğu ve Afrika'nın henüz kararsız olduğu görülüyor. Arap coğrafyasındaki gerilim yerini serin bir iklime bıraktığında her Arap ülkesi ticari ve askeri bakımdan güçlü birer rakip olarak bölge devletlerinin dengeleri üzerinde baskı uygulayabilir pozisyona geleceklerdir.

 Petrol ve enerjiye odaklı ülke yönetimi politikalarının ayakta kalır bir yanı olmadığını görmeliyiz. Silah ve teknoloji devlerinin, zayıf ülkelerin tarım sınıfını maddi anlamda köleleştireceklerini, enerji kaynaklarını gasp edeceklerini, madenlerini ipotek yöntemiyle ellerine geçireceklerinin kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum. Enerjiye dayalı yönetim anlayışı şimdiden çökmüş durumda. Silah ve ticari güç enerji gücünü ezer duruma geldi.

  Gelecekten umutlu olmak güzel şey ama gerçeklerle yaşarız. Enerjiye dayalı politikalar yerine müttefikliğe dayalı politikalar geliştirmek zorunda olduğumuzun farkına varmalıyız. 


yorumlar
64x64

Yönetici Cassandra

24.07.2021
MERHABA Hoşgeldiniz ! Henüz kimse yorum yapmadı ilk yorumu siz yapmak istermisiniz?
Yorum yapabilirsiniz!
Özet:*
Kalan Karakter :
Gönder

Comment Side Created by Aramis
unicef