Hesap Bilgilerinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Giriş

E-Mail Adresinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Gönder
duzceinfo.org yükleniyor....
this is AndromedaSOFT ©

KURUMSAL BİLGİLERİN GÜVENLİĞİ ve KURUMSAL CASUSLUK

Yazar by Murat SOYLUOGLU / Takipçiler 117
26.10.2020
 1
KURUMSAL BİLGİLERİN GÜVENLİĞİ ve KURUMSAL CASUSLUK


CASUSLUK: Gizli kalması gereken bilgileri, siyasal, askerî ve ticari casusluk maksadıyla temin etmek.

DÜNYA ÇAPINDA KURUMSAL CASUSLUK:
Dünya'da en çok yapılan casusluk kurumsal casusluktur yani kurumlardan bilgi sızdırmak. Casusluk denildiğinde aklımıza yabancıların kendi ülkemizdeki bilgi toplama ve aktarma faaliyeti olarak gelmektedir. Oysa kurumsal casusluk daha çok ülke içinden yapılmaktadır.Yani kurumsal bilgi en çok kendi ülkesindeki kurumlardan kendisi veya başka birileri yararına bilgi edinmek taşımak şeklinde yapılmaktadır. Kurumsal bilgilerin peşinde yabancıların oranı yüz üzerinden 10 ise ülke içinden yapılan casuslukta bu oran 60 ile 80 arasındadır.


Basit Örnekler: Bir arazinin gelecekteki önemi üzerine kurumlardaki şehir planlamaları hakkında bilgi edinme faaliyetleri, Şehri altyapıları ve planlamalarını alenileşmesinden önce elde etme faaliyetleri, Kurumların açıklamadığı bilgileri edinme faaliyetleri, kurumların çalışanlarından kurumsal bilgi edinme faaliyetleri,kurumların yöneticilerinden açıklanmaması gereken bilgileri edinme faaliyetleri bu bilgileri kişisel veya başkaları ile birlikte edinme ve kullanma en çok rastlanan kurumsal casusluklardır. Çok daha basit bir örnek vererek bu kısmı kapatalım. "bir kurumun idarecileri ile sohbet sırasında ilgili olmayan kişiler ile paylaşılmaması gereken her türlü bilginin edinilmesine çalışılması da kurumsal casusluk girişimi olarak değerlendirilmeye alınır."

Peki bu faaliyetler karşısında neler yapılmaktadır: Yasalar derhal işletilmektedir.iyi bir savunma ve istihbarat sistemine sahip ülkelerde bu tür faaliyetler sistemin dikkatine takılır ve kurumsal casusluk yasaları işletilir. Buna bariz bir örnek olarak Snowden vakasını gösterebiliriz. Kurum içinde kalması gereken bilgileri açıklayan bir kişi tutuklanmadan hemen önce başka bir ülkeye kaçmıştır. Veya Vikiliks belgeleri olayını örnek gösterebiliriz.

Fakat daha genel daha sık karşılaşılan örnekler vermemiz gerekir ise; bir kurumun gelecekte yapacağı yatırımlar, uygulayacağı projeler, şehirde değiştireceği imar planlamaları, meslek örgütlerinin bilgileri hatta işyerleri ve sivil toplum kuruluşlarının kendi içinde kalması gereken bilgiler kısacası kurumun henüz açıklamadığı veya açıklanmayacak veya kurum dışına çıkarılmaması gereken her bilginin edinilmesi veya taşınması açıklanması kurumsal casusluk kapsamına girer. Eğer bir kurumda bir iş yerinde çalışıyorsanız bu tür faaliyetler içinde olan bazı kimseler sizden sohbet sırasında kurumsal bilgileri fark ettirmeden almak isteyebilirler bu durumda ne yapılması gerekir? En kısa yol sizden bir üst merciye durum hakkında bilgi vermenizdir. Müdürünüze, amirinize vs. Mahkeme veya ilgili istihbarat kurumları ile de paylaşılması gerekebilir. Yapılması gerekenler genellikle ait olduğunuz kurum tarafından size önceden verilen bir eğitim bilgisidir.

Her kurum ve iş yerinin bir gizlilik sözleşmesi vardır zaten bu sözleşme gereği kurumunuz veya iş yeriniz hakkında sohbetler yapmamanız gerektiğini de bilirsiniz.


DİPNOT: Bu makalemde Dünya'daki herhangi bir ülkeyi kast edilmiştir.


yorumlar
64x64

Yönetici Cassandra

07.05.2021
MERHABA Hoşgeldiniz ! Henüz kimse yorum yapmadı ilk yorumu siz yapmak istermisiniz?
Yorum yapabilirsiniz!
Özet:*
Kalan Karakter :
Gönder

Comment Side Created by Aramis
unicef