Hesap Bilgilerinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Giriş

E-Mail Adresinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Gönder
duzceinfo.org yükleniyor....
this is AndromedaSOFT ©

BAZI ÜLKELERDE HÜKUMETLER İŞLETİM SİSTEMLERİ GİBİ YÜKLENİRLER

Yazar by Murat SOYLUOGLU / Takipçiler 24
4.01.2021
 1
BAZI ÜLKELERDE HÜKUMETLER İŞLETİM SİSTEMLERİ GİBİ YÜKLENİRLER

Bulundukları stratejik konumlarına ve uluslar arası oyunlara has yeteneklerine göre bazı ülkelerde hükumetler politik kadrolar halinde gelip gitmezler işletim sistemleri gibi daha kompleks tasarlanıp bütün donanıma yüklenirler yetersiz kalan yabancı kalan donanım değiştirilir. Hükumetler zaman zaman iç düzene hitap edecek şekilde gelirler kimi zaman dış kojonktüre özel tasarlanmış olarak gelirler. Dünya meselelerine aktif katılan devletler arasındaki lige has takımla sahaya çıkmayan devletler ligden düşecekleri veya lige tutunmakta zorlanacakları için; uluslar arası boyutta en azından önlerindeki 20 yılın içeriğini çok iyi analiz ederek ekiplerini kurarlar.

Baktığımız zaman göreceğiz ki bir çok ülke liderleri bakanları bazı önemli politikacıları hatta bazı bürokratları bir takım halinde tümden değiştirilirler ve uzun süre oyunda kalırlar. Amerika, Avrupa ve orta doğu'daki bir kaç ülke birlikte hareket ettikleri için bunlar nasıl bir takım kurarlar ise peşinden diğerleride gereken mevkilerinde deişikliğe giderler çünkü bunlar ligin sıralamasını fırsat bulduklarında kendi lehlerine değiştirebilen ülkelerdir. Diğerleri ya bunlarla ya bunlara karşı takım kurarlar. Rusya sadece devlet başkanını değiştirmekle yenitirken Fransa hükumetin ana kadrosunu değiştirebilir. İtalya bütün hükumeti ve bürokrasiyi değiştirebiliyorken Almanya başbakanını değiştirmekle yetinebilirken, Çin hiç bir değişikliğe gitmez. Burada görülmesi gereken olay şudur. Sıkı devletler bir tek oyuncularını değiştirmekle sistemlerini yönetebiliyorlar kimi devletler hiç oyuncu değiştirmeden devam edebiliyorlar çünkü katı bir devlet yapısına sahipler. Fakat Amerika gibi kendi içindeki fırtınalarda yüzecek kadar güçlü olanların başa gelebildiği ülkelerde hükumetler ülkenin derin sularında inşa edilirler.

Suları ne kadar çalkantılı ise değişim o kadar geniş çaplı olur. Bazı ülkelerde, yeni hükumetin arkasını kollamak söküğünü dikmek savunuculuğunu yapmak içerdeki çalkantılı sularda sağ salim yüzdürmek adına akademisyenler, iş adamları, muhalefet parti lider kadroları, televizyon dünyasında ve gazeteciler arasında geniş çaplı oyuncu değişimleri meydana gelir. Konjonktür kendi kadrolarını da getirir. Kimi ülkelerde bir tek başbakanın değişmesi yeterli olurken bazı ülkelerde bütün etkin kadroların değiştirilmesi gerekir bunun sebebi şudur. Ülkenin kalan kısmı bir başbakanın değişmesinden üzerine alacağı mesajı alabiliyorsa sadece başbakanın değişmesi yeterlidir kimi ülkelerde devlet başkanının bir açıklaması bütün ülke bakımından kurulacak oyuna motive olmak için yeterlidir ama kimi ülkelerde içerideki etkin katman tepki verir yeni lig şartlarını kabullenmez o zaman o ülkede değişim geniş çaplı olur bütün etkin katman değiştirilir. Yani yeni tasarlanan hükumet bir işletim sistemi gibi kendi gazetecisi, televizyoncusu, iş adamları, akademisyenleri, sivil tolum kuruluşları ile birlikte gelir bütün sisteme egemen olur. 


yorumlar
64x64

Yönetici Cassandra

15.01.2021
MERHABA Hoşgeldiniz ! Henüz kimse yorum yapmadı ilk yorumu siz yapmak istermisiniz?
Yorum yapabilirsiniz!
Özet:*
Kalan Karakter :
Gönder

Comment Side Created by Aramis
unicef