Hesap Bilgilerinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Giriş

E-Mail Adresinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Gönder

REMBRANDT HARMENSZOON VAN RİJİN

Yazar by Murat SOYLUOGLU / Takipçiler 27
 >
REMBRANDT HARMENSZOON VAN RİJİN

Işığın ve gölgelerin ressamı olarak tanınan 15 Temmuz 1606 ? 4 Ekim 1669 yılları arasında yaşamış ünlü bir Hollandalı ressamdır.
Hollanda, Leiden'de 1606'da doğmuştur. Annesi Cornelia babası ise Harmen Gerritsz'dir.

Bana ilginç gelen yaşamında pek çok tuhaflıklar vardır. En dikkatimi çeken şey yakınındaki kişilerin ondan önce ölme telaşında olmalarıdır. Hayatını merak edip biraz irdelediğimde hemen aklımda şu soru belirdi; REMBRANDT'ı tanıyan ölüyor mu yani?

Babasının ölümünün ardından evlenen Rembrandt'ın annesine olan sevgisi çok büyükmüş sanırım ki annesinin ismini (Cornelia) verdiği ilk kızı ölünde ikincisine aynı ismi vermiş oda ölünce nikahsız bir kadından olan üçüncüsüne aynı ismi vermiş hatta o kızının doğumu yüzünden kilise günahkar olarak cezalandırıp Rembrandt ve kadını kızını afaroz etmiş.
Ne ilginç bir ölüm çemberi içindeydin be adam ilk karısından olan 3 çocuğu da bir yaşını doldurmadan ölmüş dördüncü çocuğu yaşamış ama onun doğumunda da karısı ölmüş. o aralar annesi de ölmüş.

ilk karısından olan Titus isimli oğlunun ortağı da ölmüş. Titus yani oğlu'da ortağı öldükten kısa bir süre ölmüş ondan kir kaç yıl sonra kendisi de ölmüş. Ayrıca Rembrandt'ın 9 kardeşinden 4 tanesi de ölmüş.

Rembrandt'a "ışığın ve gölgelerin ressamı" ünvanını neden verildiğini, şu ünlü "Gece Nöbeti" tablosunu görünce kavradım. Işığı ve gölgeleleri çok iyi tuvaline aktardığını görünce ünvanını hak ettiğine inandım.

Rembrant sonunda iflas etmiş ve bütün mal varlığı borçlarını kapatmak için satılmıştır. Rembrandt bilinmeyen bir mezara gömülmüş

Comment Side Created by Aramis
unicef