Hesap Bilgilerinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Giriş

E-Mail Adresinizi Girinişlem Yapılıyor ....
Gönder

Fındık Fiyatları Yükselirse Halk Zarar Eder

Yazar by yaşlı kurt / Takipçiler 350
3.03.2019
 1
Fındık Fiyatları Yükselirse Halk Zarar Eder

Fındık ülkeye gelir getiren bir ürün gibi görünebilir evet bir kalem tarım ürünüdür ama diğerlerinden daha önemli değildir genellikle Alman ekolündeki bir piyasa tarafından Türk Fındığı politik materyal olarak kullanılır şimdi biraz italyan ekolündeki piyasaya kaydırılabildi. Almanya fındık üzerinden Türkiye'de fındık kitlelerini kontrol eder haldeyken bu biraz italya üzerinden kırılabildi en azından fındık lobileri artık Almanlar ile birlikte hareket edemedikleri için fiyatlar düştü. Fındık piyasası Türkiye'nin ekonomik müdahale alanı içinde değil. Fakat hükumetin akıllıca stratejisi ile fındık üzerinden lobilerin devlet kaynaklarını iç etme olayının önüne şimdilik geçilmiş durumda ama lobiler her an boşlukları yokluyorlar.

Fındık Üreticisi Lobilerin Elinde Can Çekişiyor..

Fındık fiyatlarının yükselmesi demek devlet rezervlerinden önemli bir paranın fındık üreticisinin cebine girer ama esas olay fındıkçının cebine giren para değil. Türkiye'de çeşitli lobiler tarım sektöründe de faaliyet halinde oldukları için fındık gibi tek seferde yüklü bir paranın dağılımını kendi kontrollerine almak istiyorlar fındık üreticilerinin haricinde gelişen bir olaydır bu onlar üzerlerine alınmasınlar.
Fındık üreticisini kemiren lobiler var fındıkçı, bunların elinde can çekişiyor bunlar yerel politikacıları belirleyebilme onları fonlayabilme yeteneğine ancak yüksek fiyatlardan satılan fındık ürünü ile sahip olabiliyorlar.

Fındık zenginleri olan "bazı kimseler" tarım yapan tarımla geçinen ülke ekonomisine katkı sağlayan fındık üreticisi ile aynı milli duygulara sahip değiller. Bunlar fındık piyasasını çekip çevirmek büyük bir rant elde etmek elde ettikleri maddi güç ile yerel politikacıları belirlemek onları yönlendirmek şehrin idaresinde rol almak veya tümden kendi idarelerinde almak amacında olan milli duygular yerine hırsi duyguları olan kimselerdir. Fındık yüksek para ederse devlet bundan gelir elde edemediği gibi belkide devletin kasasından desteklemesi gerekecektir. Yani fındık fiyatları yükselirken çobanın işçinin ekmeğinden bir parça koparılarak fındıkçıya verilmiş olacaktır.

Fındık fiyatları yerel dengeler gözetilerek belirlenmesi gereken bir olaydır. Fındık, dünyada ihtiyaç ürünü değildir olmazda üretilemeyecek bir ürünün katkısı da değildir tam tersine dünya fındığa tüketim alanı bulmakta zorlanmaktadır. Çukulata'nın içine koyarak satmak veya yemek yağı fındık ezmesi gibi icatlar yaparak satmak için olağan üstü bir çalışma yapılmaktadır. Türk fındık sektörü satış alanında hiç bir çalışma yapmamaktadır satışa karışmayız sadece yüksek fiyat'dan satalım alan ne yaparsa yapsın sizde bize mecbursunuz gibi kendini bile kandıran bir anlayışa sahiptir. Fındık üreticisi kendi sorunlarına politikacıları ve lobicileri dahil etmemeli kendi derdini kendi çözmeye çalışmalı.
yorumlar
64x64

Yönetici Cassandra

13.07.2020
MERHABA Hoşgeldiniz ! Henüz kimse yorum yapmadı ilk yorumu siz yapmak istermisiniz?
Yorum yapabilirsiniz!
Özet:*
Kalan Karakter :
Gönder

Comment Side Created by Aramis
unicef